Opis projektu
Projekt opiera się na aplikacji umożliwiającej stałą komunikację pomiędzy mieszkańcami, a samorządem gminy.
Mieszkaniec poprzez aplikację opisuje zarejestrowany problem (nielegalne wysypisko śmieci, dziurę w chodniku, niedziałającą lampę, uszkodzoną ławkę itp.itd.). Może to zrobić poprzez zrobienie zdjęcia, krótki opis, wraz z oznaczeniem lokalizacji (pinezka na mapie) oraz przypisaniem problemu do odpowiedniej kategorii w aplikacji (adresata realizacji - zakład energetyczny, zakład komunalny itp.lub kategorią zgłoszenia - czystość, bezpieczeństwo, infrastruktura, itp.).
Zgłoszenie może zostawać zarówno poprzez mobilną wersję na telefonie komórkowym, lub z poziomu komputera.
Zgłaszanie takich usterek/faktów/zdarzeń tradycyjną metodą wymaga rozbudowanej biurokracji. Nie każdy obywatel ma czas i sposobność by udać się do gminy i poświęcić swój prywatny czas na dostanie się do odpowiedniej komórki i zgłoszenie zlecenia naprawy poprzez wypełnianie odpowiedniej dokumentacji. Również pracownicy urzędu muszą poświęcić sporo czasu na każdorazowe zgłoszenie problemu tradycyjną metodą.
Samorząd gminy ma możliwość zebrania wszystkich zgłoszeń i przykładowo raz w miesiącu przekazać listę uszkodzonych lamp do zakładu energetycznego, lub listę nielegalnych wysypisk śmieci do zakładu komunalnego i analogicznie inne zgłoszenia do odpowiednich organów samorządowych.
Jakie usterki, w jakich kategoriach i realizowane przez jakie organy oraz w jakim czasie - zostają ustalone na etapie projektowania aplikacji pod daną gminę.
Mieszkaniec na swoim profilu w aplikacji może śledzić etap realizacji zgłoszenia i oczekiwać rozwiązania problemu.
Aplikacja może usprawnić komunikację z samorządem nie tylko samych mieszkańców, ale i organów współpracujących z urzędem, jak np. Rada Sołecka czy Rada Osiedla, do których zadań należy obserwacja i zgłaszanie ww. problemów. Profilem użytkownika wtedy może być wspomniana Rada, a nawet grupowo - mieszkańcy danego osiedla albo ulicy.
Kolejno profil zgłaszającego może mieć każda klasa ze Szkoły Podstawowej i tym samym aplikacja będzie promować prospołeczne zachowania już od najmłodszych lat.
Gmina będzie miała ułatwioną kontrolę nad utrzymaniem porządku i sprawnego funkcjonowania każdego obszaru miejscowości.
Gmina będzie też mogła promować prospołeczną działalność poprzez nagradzanie najaktywniejszych użytkowników - profile danej osoby, czy zbiorowych użytkowników aplikacji jak profile najaktywniejszych klas szkoły podstawowej.
Każdy użytkownik poprzez aplikację będzie mógł ocenić realizację zgłoszenia, co wymusi na organach realizatorskich rzetelne wykonanie zlecenia.
Istnieje możliwość zaproponowania ciekawego rozwiązania, które użytkownik chciałby zgłosić do rozpatrzenia przez urząd. A że każde zgłoszenie może być komentowane przez innych użytkowników, to tym samym gmina może poprzez aplikację śledzić oddolne inicjatywy społeczne. Urząd może oznaczyć takie zgłoszenie np. jako "do rozpatrzenia w przyszłorocznym budżecie".
Ile razy pracownicy zakładu energetycznego przyjeżdżali naprawić niedziałającą lampę, a ulicę dalej inna lampa nie została przez nich naprawiona, albo zakład komunalny usunął nielegalne wysypisko śmieci w lesie, czy na wydmach, a 100 metrów dalej było inne, jeszcze większe wysypisko śmieci. Mimo że zakład energetyczny i zakład komunalny należcie wykonuje swoje zadania, to często spotyka się z negatywną opinią na temat swoich realizacji. A jak widać na dwóch wyżej wymienionych przykładach, problem leżał nie po stronie realizacji, ale słabej komunikacji. Ponieważ nie można wymagać od pracowników, żeby znali każdy zaistniały problem w gminie, ale i nie każdy mieszkaniec ma czas i sposobność, żeby poświęcać prywatny czas na udanie się do urzędu i zgłoszenie problemu tradycyjną, biurokratyczną metodą.
Zgłoszona sprawa może zostać rozwiązana przez innych użytkowników. Przykładowo ktoś widział zużytą oponę w lesie. Była to kobieta, która nie była w stanie takiej opony zabrać z lasu. Zgłosiła problem poprzez opisanie sprawy, zrobienie zdjęcia i oznaczenie lokalizacji na mapie. Inni użytkownicy również widzą zgłoszenie na mapie. Aktywny społecznie użytkownik aplikacji, może pójść we wskazane miejsce. Zabrać śmieć w postaci opony i przekazać go służbą komunalnym. Może on zmienić status zgłoszenia na w trakcie realizacji. Może opisać stan faktyczny zgłoszenia i zrobić zdjęcie dokumentujące obecny stan zdarzenia. Osoba zgłaszająca, lub odpowiedni pracownik urzędu może w kolejnym kroku zmienić status w aplikacji na zamknięty/zrealizowany. A użytkownik który wykazał się inicjatywą społeczną dostać dodatkowe punkty, które później mogą być nagradzane poprzez prospołeczny program propagujący inicjatywę społeczną bazującą na wdrożonej aplikacji.
Aplikacja której dotyczy projekt rozwiąże, a przynajmniej usprawni komunikację i sprawne funkcjonowanie gminy.
Będzie narzędziem, które społeczności lokalnej umożliwi poczuć, że współdecyduje o najbliższej przestrzeni i to w czasie rzeczywistym, a gminie ułatwi sprawne i efektywne funkcjonowanie.
Aplikację można rozszerzyć poprzez dodanie modułów uwzględniających inne obszary i miejscowości, co zwiększy jej zasięg i funkcjonalność.